Opublikowano Dodaj komentarz

Pipeta. Do czego służy, rodzaje pipet, gdzie kupić pipety?

Pobieranie próbki za pomocą pipety Pasteura

W poniższym artykule dowiesz się, czym jest pipeta, do czego służy i jakie są rodzaje tego podstawowego narzędzia w każdym laboratorium.

  • Do czego służy pipeta?

  • Rodzaje pipet: pipeta Pasteura, pipeta miarowa, pipeta automatyczna

  • Gdzie kupić pipety i inny sprzęt laboratoryjny?

Pipeta miarowa odmierzająca ciecz ze szkła laboratoryjnego

Do czego służy pipeta?

Pipeta to jedno z podstawowych narzędzi w pracy każdego laboratorium. W dużym skrócie jest to szklana lub wykonana z tworzywa sztucznego rurka z podziałką. Rozróżniamy kilka rodzajów pipet, jak pipeta Pasteura, pipeta automatyczna czy pipeta miarowa, jednak wszystkie wykorzystywane są w tym samym celu: przenoszenia lub odmierzania cieczy. Ich największa różnica (poza wyglądem) polega na szybkości i dokładności w odmierzaniu pobieranego materiału.

Rodzaje pipet: pipeta Pasteura, pipeta miarowa, pipeta automatyczna

Kobieta odmierzająca odczynnik chemiczny pipetą

Pipeta Pasteura

Pipety Pasteura to najprostszy rodzaj pipety. Przy pomocy ssawki na górze pipety, pozwala na odmierzanie i przenoszenie niewielkiej ilości cieczy. Po wciśnięciu górnej części pipety, ciecz zostaje zassana do środka. Pipety Pasteura, poza zastosowaniami laboratoryjnymi, często wykorzystywane są przez weterynarzy i salony kosmetyczne. Najczęściej stosowana pojemność pipety Pasteura to 3 ml. Pipeta Pasteura często wykorzystywana jest w mniej profesjonalnych i niewymagających specjalnych warunków sytuacjach.

Pobieranie próbki za pomocą pipety Pasteura

Pipeta miarowa

Pipety miarowe są węższe i dłuższe od pipet Pasteura i wyposażone są w precyzyjną podziałkę. Tak samo, jak w przypadku pipet Pasteura, na pipety miarowe również mocowane są ssawki do zasysania cieczy do środka narzędzia. Pipety miarowe pozwalają bardzo precyzyjnie odmierzyć próbkowany materiał. Specjalnym rodzajem pipety miarowej jest pipeta automatyczna.

Pipeta automatyczna

Pipety automatyczne to urządzenia do odmierzania ściśle określonej ilości cieczy. W celu użycia pipety automatycznej należy zastosować końcówki do pipet automatycznych. Odmierzana ciecz trafia wyłącznie do końcówki pipety. Pipeta automatyczna może być pojedyncza, jak również wielomiarowa, tzn. taka, która pozwala odmierzyć tę samą ilość cieczy jednocześnie do kilku końcówek do pipet automatycznych jednocześnie. Wykorzystanie kilku końcówek jednocześnie znacząco przyspiesza pracę i pomiary. Pipeta automatyczna to także pipeta miarowa, jednak przeznaczona do bardziej specjalistycznych zastosowań.

Pipeta automatyczna

Gdzie kupić pipety?

Stale rosnący asortyment pipet w naszym sklepie zaspokoi nawet najbardziej wymagających klientów poszukujących specjalistycznych produktów dla swojego laboratorium. W ofercie posiadamy pipety Pasteura, jak również końcówki do pipet automatycznych o różnej pojemności. Każda pipeta z naszej oferty wykonana jest z wysokiej jakości tworzyw i materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.