Lejki plastikowe

 

 

Lejki plastikowe do filtrowania, przenoszenia płynów i proszków

Lejki plastikowe to podstawowe narzędzia w wielu laboratoriach. Zakres ich stosowania to:

  • bezstratne przelewanie płynów lub przesypywanie materiałów sypkich,
  • filtrowanie zawiesin.

 

Budowa lejków

Ich budowa jest stosunkowo prosta, chociaż różni się w zależności od rodzaju lejka i jego zastosowania. Ogólnie lejki plastikowe składają się z następujących elementów:

  • stożka, czyli zwężającej się ku dołowi części lejka zakończonej rurką wylotową,
  • rurki wylotowej umożliwiającej kontrolowanie przepływu cieczy lub proszków,
  • filtra pozwalającego na filtrowanie cieczy (w lejku Büchnera).

 

Lejki analityczne – przelewanie płynów

Lejki analityczne to lejki plastikowe wykorzystywane do precyzyjnego przelewania cieczy z jednego naczynia do drugiego, pomiaru objętości i oddzielania substancji. Często używa się ich w analizie chemicznej, przygotowywaniu roztworów i transferze próbek. Lejki analityczne wykonane z plastiku są zwykle przezroczyste, co ułatwia obserwację procesu transferu.

 

Lejki Büchnera – filtrowanie

Lejki Büchnera to lejki plastikowe stosowane do oddzielania cieczy od ciał stałych za pomocą podciśnienia. Posiadają perforowane dno, na którym umieszcza się papier filtracyjny. Lejki Büchnera są często używane w procesach filtracji chemicznej w celu oddzielenia substancji stałych od cieczy, co jest przydatne w oczyszczaniu i koncentracji próbek.

 

Lejki do proszków – przenoszenie materiałów sypkich

Lejki do proszków to lejki plastikowe wykorzystywane w laboratoriach i przemyśle do przenoszenia, dozowania i przesiewania materiałów sypkich. Mogą mieć szerokie lub wąskie gardła, w zależności od rodzaju proszków i ilości, którą trzeba przenieść.

 

Lejki plastikowe są niezbędnym narzędziem w laboratoriach pomagającym w precyzyjnym przenoszeniu i oddzielaniu substancji, co jest kluczowe w badaniach chemicznych, analizach oraz przygotowywaniu próbek i roztworów.