W co wyposażyć domowe laboratorium dla Twojego dziecka?

Przyrządy chemiczne dla Twojego małego chemika

Jeżeli Twoje dziecko uwielbia chemię, a eksperymenty laboratoryjne wywołują u niego dreszcz emocji, to czas, by pozwolić mu rozwijać swoje zainteresowania także poza szkolną ławką na lekcjach chemii.

Ten artykuł pozwoli Ci skompletować laboratorium w domu. Z tekstu dowiesz się:

  • w jakie przyrządy chemiczne zaopatrzyć domowe laboratorium dla swojego dziecka,
  • co to są pipety Pasteura, probówki Falcon, statywy na probówki, paski do pomiaru pH, szalki Petriego, szkiełka mikroskopowe i jakie jest ich zastosowanie,
  • czy wyposażenie domowego laboratorium jest kosztowne?
W co wyposażyć domowe laboratorium dla Twojego dziecka?

Jakie przyrządy chemiczne do domowego laboratorium?

W celu zapewnienia jak najbezpieczniejszych warunków dla Twojego dziecka, zalecamy sprzęt laboratoryjny wykonany z tworzywa sztucznego – nie ze szkła laboratoryjnego. Polecamy także wybór renomowanych producentów sprzętu laboratoryjnego, który znajdziecie w naszej ofercie produktów.

Mikroskop – król sprzętu laboratoryjnego dla młodego naukowca

Pierwszą rzeczą, jaką ludzie kojarzą z laboratorium, jest mikroskop. Taki sprzęt laboratoryjny pozwala zobaczyć to, czego nie widzimy gołym okiem. Wzbudzi ciekawość w Twoim dziecku, by zobaczyć, jak wyglądają różne rzeczy w powiększeniu. Ceny najtańszych, optycznych mikroskopów oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych, jednak osobiście polecamy modele cyfrowe, które pozwalają na znacznie większe powiększenie. Takie urządzenia kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Do mikroskopu przydadzą się także szkiełka mikroskopowe, na których nasi mali chemicy badać będą substancje i przedmioty.

Dziecko spoglądające przez mikroskop laboratoryjny

Szalki Petriego; tworzywo sztuczne i szkło laboratoryjne

Kolejną rzeczą, w którą warto zaopatrzyć nasze domowe laboratorium, są szalki Petriego. Szalki Petriego stosuje się głównie w hodowli mikroorganizmów. To świetna zabawa i nauka o rozwoju mikroorganizmów, zwłaszcza posiadając wyżej omawiany mikroskop. Zestaw 15 szalek Petriego z tworzywa sztucznego to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Modele wykonane ze wysokiej jakości szkła laboratoryjnego – w tym wypadku sodowo-wapniowego – kosztują około 10 złotych za sztukę.

Pipety Pasteura – podstawowy sprzęt laboratoryjny

Pipety Pasteura wykonane z tworzywa sztucznego służą do pobierania niewielkich ilości odczynników chemicznych. To jedno z podstawowych narzędzi laboratoryjnych pozwoli Twojemu dziecku poczuć się jak prawdziwy naukowiec, kiedy pobierać będzie próbki różnych materiałów. Zestaw 100 pipet Pasteura to koszt około 20 złotych, a pozwala na zabawę przez długi czas.

Probówki Falcon i statywy na probówki

Do wyposażenia naszego laboratorium dodajmy jeszcze probówki Falcon oraz statywy do ich bezpiecznego przechowywania. Probówki Falcon służą do przechowywania i mieszania odczynników chemicznych. Występują w różnych wariantach i pojemnościach. Najpopularniejszą wersją tego sprzętu laboratoryjnego jest przezroczysta probówka Falcon o pojemności 50 ml z naniesioną skalą i polem do opisu. Pozwoli to Twojemu dziecku na napisanie na probówce, co jest jej zawartością. Choć występują samo-stojące wersje probówek Falcon, zalecamy dokupienie statywu na probówki, by wygodnie je przechowywać.

Paski do pomiaru pH substancji

Jedno z najciekawszych zajęć młodego chemika to pomiar pH badanej substancji. Takie paski do pomiaru pH (zwane także papierkami lakmusowymi) po zanurzeniu w badanej substancji, pozwalają szybko sprawdzić, czy badany odczynnik jest kwaśny czy zasadowy oraz sprawdzić jego pH na podstawie dołączonej do zestawu legendy.

Czy wyposażenie domowego laboratorium jest kosztowne?

Sprzęt laboratoryjny omówiony w tym artykule jest niedrogi i na pewno zaspokoi potrzeby dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie roztworów i odczynników chemicznych, badań i próbek, testów i eksperymentów.

Wszystkie (oprócz mikroskopu) omówione w tekście akcesoria i przyrządy chemiczne kosztują do kilkudziesięciu złotych, dlatego założenie i wyposażenie domowego laboratorium polecamy każdemu.

Wysokiej jakości produkty do laboratorium znajdziecie w naszej ofercie w sklepie.