Przyrządy chemiczne dla Twojego małego chemika

Jeżeli Twoje dziecko uwielbia chemię, a eksperymenty laboratoryjne wywołują u niego dreszcz emocji, to czas, by pozwolić mu rozwijać swoje zainteresowania także poza szkolną ławką na lekcjach chemii.

Ten artykuł pozwoli Ci skompletować laboratorium w domu. Z tekstu dowiesz się:

  • w jakie przyrządy chemiczne zaopatrzyć domowe laboratorium dla swojego dziecka,

  • co to są pipety Pasteura, probówki Falcon, statywy na probówki, paski do pomiaru pH, szalki Petriego, szkiełka mikroskopowe i jakie jest ich zastosowanie,

  • czy wyposażenie domowego laboratorium jest kosztowne?

Dziewczynka mieszająca dwa odczynniki chemiczne

Jakie przyrządy chemiczne do domowego laboratorium?

W celu zapewnienia jak najbezpieczniejszych warunków dla Twojego dziecka, zalecamy sprzęt laboratoryjny wykonany z tworzywa sztucznego - nie ze szkła laboratoryjnego. Polecamy także wybór renomowanych producentów sprzętu laboratoryjnego, który znajdziecie w naszej ofercie produktów.

Mikroskop - król sprzętu laboratoryjnego dla młodego naukowca

Pierwszą rzeczą, jaką ludzie kojarzą z laboratorium, jest mikroskop. Taki sprzęt laboratoryjny pozwala zobaczyć to, czego nie widzimy gołym okiem. Wzbudzi ciekawość w Twoim dziecku, by zobaczyć, jak wyglądają różne rzeczy w powiększeniu. Ceny najtańszych, optycznych mikroskopów oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych, jednak osobiście polecamy modele cyfrowe, które pozwalają na znacznie większe powiększenie. Takie urządzenia kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Do mikroskopu przydadzą się także szkiełka mikroskopowe, na których nasi mali chemicy badać będą substancje i przedmioty.

Dziecko spoglądające przez mikroskop

Szalki Petriego; tworzywo sztuczne i szkło laboratoryjne

Kolejną rzeczą, w którą warto zaopatrzyć nasze domowe laboratorium, są szalki Petriego. Szalki Petriego stosuje się głównie w hodowli mikroorganizmów. To świetna zabawa i nauka o rozwoju mikroorganizmów, zwłaszcza posiadając wyżej omawiany mikroskop. Zestaw 15 szalek Petriego z tworzywa sztucznego to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Modele wykonane ze wysokiej jakości szkła laboratoryjnego - w tym wypadku sodowo-wapniowego - kosztują około 10 złotych za sztukę.

Pipety Pasteura - podstawowy sprzęt laboratoryjny

Pipety Pasteura wykonane z tworzywa sztucznego służą do pobierania niewielkich ilości odczynników chemicznych. To jedno z podstawowych narzędzi laboratoryjnych pozwoli Twojemu dziecku poczuć się jak prawdziwy naukowiec, kiedy pobierać będzie próbki różnych materiałów. Zestaw 100 pipet Pasteura to koszt około 20 złotych, a pozwala na zabawę przez długi czas.

Probówki Falcon i statywy na probówki

Do wyposażenia naszego laboratorium dodajmy jeszcze probówki Falcon oraz statywy do ich bezpiecznego przechowywania. Probówki Falcon służą do przechowywania i mieszania odczynników chemicznych. Występują w różnych wariantach i pojemnościach. Najpopularniejszą wersją tego sprzętu laboratoryjnego jest przezroczysta probówka Falcon o pojemności 50 ml z naniesioną skalą i polem do opisu. Pozwoli to Twojemu dziecku na napisanie na probówce, co jest jej zawartością. Choć występują samo-stojące wersje probówek Falcon, zalecamy dokupienie statywu na probówki, by wygodnie je przechowywać.

Nastolatkowie badający zawartość probówki

Paski do pomiaru pH substancji

Jedno z najciekawszych zajęć młodego chemika to pomiar pH badanej substancji. Takie paski do pomiaru pH (zwane także papierkami lakmusowymi) po zanurzeniu w badanej substancji, pozwalają szybko sprawdzić, czy badany odczynnik jest kwaśny czy zasadowy oraz sprawdzić jego pH na podstawie dołączonej do zestawu legendy.

Statyw z różnymi probówkami

Czy wyposażenie domowego laboratorium jest kosztowne?

Sprzęt laboratoryjny omówiony w tym artykule jest niedrogi i na pewno zaspokoi potrzeby dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie roztworów i odczynników chemicznych, badań i próbek, testów i eksperymentów.

Wszystkie (oprócz mikroskopu) omówione w tekście akcesoria i przyrządy chemiczne kosztują do kilkudziesięciu złotych, dlatego założenie i wyposażenie domowego laboratorium polecamy każdemu.

Wysokiej jakości produkty do laboratorium znajdziecie w naszej ofercie w sklepie.