Tworzywa sztuczne są materiałami sztucznie wytwarzanymi, które są szeroko stosowane w różnych dziedzinach, w tym w laboratoriach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest i zastosowanie polietylenu?

  • czym jest polipropylen i jego zastosowanie w laboratorium?

  • czym jest polistyren i jego zastosowanie?

  • czym jest acetonitryl i do czego służy?

  • czym jest i zastosowanie poliwęglanu?

Oto lista niektórych rodzajów tworzyw sztucznych stosowanych w laboratorium:

Polietylen

Polietylen jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w laboratoriach, ponieważ jest tanie i łatwe w obróbce. Polietylen to polimer ołowiu, który jest sztucznie wytwarzany przez polimeryzację etenu. Może być produkowany w różnych stopniach ciężkości i ma różne formy, takie jak folia, rury i kształtki.

Jednym z głównych zastosowań polietylenu w laboratorium jest produkcja pojemników i naczyń laboratoryjnych, takich jak kolby, probówki i płytki Petriego. Polietylen jest odporny na wodę i chemikalia, co sprawia, że jest idealnym materiałem do przechowywania roztworów i innych płynów. Może być również stosowany do produkcji rur laboratoryjnych do transportu płynów i gazów.

Polietylen jest również często stosowany do produkcji opakowań laboratoryjnych, takich jak worki i torebki, ponieważ jest lekki i łatwy do formowania. Może być również stosowany do produkcji folii laboratoryjnej do przykrywania i pakowania próbek.

Mimo że polietylen ma wiele zalet, ma również pewne ograniczenia. Ma niską temperaturę topnienia i może ulegać degradacji pod wpływem promieniowania UV. Dlatego nie jest zalecane do użytku w wysokich temperaturach lub w warunkach narażenia na działanie promieni UV.

Polipropylen

Polipropylen jest tworzywem sztucznym, które jest szeroko stosowane w laboratoriach ze względu na swoje właściwości chemoodporne i odporność na wodę. Polipropylen to polimer ołowiu, który jest sztucznie wytwarzany przez polimeryzację propylenu.

Jedną z głównych zalet polipropylenu jest to, że ma wyższą temperaturę topnienia niż polietylen, co sprawia, że jest bardziej odporny na wysokie temperatury. Polipropylen jest również bardziej odporny na promieniowanie UV niż polietylen, co sprawia, że jest lepszym wyborem do użytku w warunkach narażenia na działanie promieni UV.

Polipropylen jest również bardziej odporny na zniekształcenia i jest bardzo trwały, co sprawia, że jest idealnym materiałem do produkcji elementów laboratoryjnych, które będą używane w wymagających warunkach.

Polistyren

Polistyren jest lekkim i elastycznym tworzywem sztucznym, które jest łatwe w obróbce i ma niskie koszty produkcji. Polistyren to polimer ołowiu, który jest sztucznie wytwarzany przez polimeryzację styrenu.

Polistyren jest odporny na korozję, co sprawia, że jest idealnym materiałem do przechowywania roztworów i innych płynów. Może być również stosowany do produkcji rur laboratoryjnych do transportu płynów i gazów.

Jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i nie jest odporny na wysokie temperatury. Dlatego nie jest zalecane do użytku w wymagających warunkach lub przy wysokich temperaturach.

Acetonitryl

Acetonitryl to polimer ołowiu, który wytwarzany jest przez polimeryzację acetonitrylu.

Acetonitryl jest bardzo kruchy i podatny na rozdarcia, co sprawia, że trudno jest go obrabiać i formować. Acetonitryl jest również bardzo podatny na promieniowanie UV i może ulegać degradacji pod wpływem wysokich temperatur.

Poliwęglan

Poliwęglan jest tworzywem o wysokiej wytrzymałości i twardości, ale jest również elastyczny i odporny na złamania. Poliwęglan to polimer ołowiu, który jest sztucznie wytwarzany przez polimeryzację węglanu poliwinylowego.